Banner

LADIES PENNANT 2014
Week 7- Div 3 at Anglesea
 
EAST GEELONG DEF CURLEWIS 3/2
Kath Dellar def Denise Kelly 8/7
Fiona Fitzpatrick def Janice Humphries 5/3
Lyn Whittle def Pat Malloch 4/3
Sue Barnes lt Pip Williams 2 down
Lyn lt Alyson Slimmon forfeit

Full Division 3 results here

Division 6-  at Portarlington

EAST GEELONG LT THE SANDS 5/0
Jane Brushfield lt Cheryl Collings 8/6
Glenice Hayward lt Julie Bottomley 4/3
Judy Mather lt Beverley Dimmick 5/4
Carolyn Hall lt Judi Bullock 4/3
Elaine Cranny lt Heather Stoney 2 down

Full Division 6 results....here

Final Ladders


Week 6- Div 3 at Torquay
 

BARWON VALLEY DEF EAST GEELONG 3/2
Nola Stacey lt Kath Dellar 6/5
Joy Penny def Fiona Fitzpatrick 6/4
Di Adams lt Lyn Whittle 1 down
Bernadette Bogacki def Barb Birkett 3/2
Judy Baxter def Heather Campbell 8/7

Full Division 3 results here


Division 6- hosted at East Geelong

Ladders


Week 5- Div 3 at Barwon Valley

EAST GEELONG DEF/LT 13th BEACH 4/1/5/0
Kath Dellar def/ LT Lois Marriott 19th/def
Fiona Fitzpatrick def/LT Julie Pavletich 3/1/def
Heather Dean def/LT Cathy Parkin 2/1/def
Lyn Whittle lt Hannah Caithness 4/3
Barb Birkett def/LT Anne Gourley 2 up/def

unfortunately East Geelong broke rules and were denied their win against 13th Beach

Full Division 3 results here
 

Barb Birkett went very close to a Hole in One
(which ever way you look at it!!)

Week 5- Div 6 at Curlewis

EAST GEELONG LT ANGLESEA 4/1
Sue Tinkler lt Nancy Warhurst 3/2
Jane Brushfield def Sue Caldwell 4/3
Judy Mather lt Lyn Macvean 5/4
Carolyn Hall lt Lorraine Elliott 4/3
Kae Dew lt Jenny Inman 4/3

Full Division 6 results....here
Ladders


Week 4- Div 3 at Curlewis
 

THE SANDS LT EAST GEELONG 3/2
Carol McDonald lt Kath Dellar 3/1
Wendy Muller lt Fiona Fitzpatrick 5/4
Thelma Dainton def Lyn Whittle 1 up
Kathy Simson lt Barb Birkett 19th
Lyndsay Dunstan def Heather Campbell 3/1

Full Division 3 results here

Week 4- Div 6 at The Sands

CLIFTON SPRINGS LT EAST GEELONG 3/2
Paddy Hutchinson lt Sue Tinkler 19th
Margaret Brooks def Jane Brushfield 3/2
Viv Benham def Sue Barnes 1 up
Marcia Williams lt Judy Mather 4/2
Liz Hendy lt Carolyn Hall 1 down

Full Division 6 results....here
Ladders


Week 3- Div 3 at 13th Beach (Creek Course)
 

TORQUAY DEF EAST GEELONG 4/1
Inge Oliver def Fiona Fitzpatrick 4/3
Joye Burton def Lyn Whittle 19th
Wendy Johnson lt Barb Birkett 3/1
Bernadette Oliver def Heather Campbell 19th
Jeanette Langan def Agnes Accheni 1 up

Full Division 3 results.....here

Week 3- Div 6 at Anglesea

St LEONARDS/Q'CLIFF LT EAST GEELONG 4/1
Julie Welsh def Sue Tinkler 7/6
Maureen Walsh lt Glenice Hayward 1 down
Alison Kennedy lt Jane Brushfield 6/4
Sue Merriman lt Judy Mather 5/4
Judy Patton lt Carolyn Hall 19th

Full Division 6 results....here
Ladders


Week 2- Div 3 at The Sands (in the wind)
 

EAST GEELONG DEF ANGLESEA 4/1
Kath Dellar def Janet Coombes 2/1
Fiona Fitzpatrick def Suellen Eskrigge 4/3
Lyn Whittle def Sue Britnell 2 up
Barb Birkett lt Margot Smith 1 down
Heather Campbell def Helen Stewart 2/1

Full Division 3 results.....here

Week 2- Div 6 at Queenscliff

EAST GEELONG LT CURLEWIS 4/1
Glenice Hayward lt Val White 3/4???
Sue Barnes lt Sheryl Mackie 3/2
Carolyn Hall lt Ailin Teo 3/1
Agnes Accheni def Julie Flintoff 18th??
Judy Mather lt Jo Ludowyk 6/5

Full Division 6 results....here
Ladders


 
Week 1- Div 3 at East Geelong (Bye)

East Geelong was playing host today, so didn’t hit a bad shot all day! Fine conditions greeted the players and they played some good golf out there.  Overall there were only two matches that were quickly decided and the majority were down to the final two holes or so.  Two matches went past the 18th, with the winner on the 19th and to the 21st for two Anglesea ladies.  13th Beach has started the season strongly with a clean sweep against The Sands.  The other two results were standard 3/2 outcomes.  Next week East Geelong play Anglesea at 9.30am at The Sands.

 
Week 1 Division 6 at Clifton Springs
PORTARLINGTON DEF EAST GEELONG 3/2
Donna Utt def Sue Tinkler 2 up
Beth Peterson def Sue Barnes 4/2
Helen Powe def Glenice Hayward 5/4
Chris Cunningham lt Jane Brushfield 1 down
Glenis Ranger lt Judy Mather 3/1

Next week East Geelong play Curlewis at 9.30am at Queenscliff (PLEASE NOTE: This match has been moved from St Leonards)

LADDERS

click here for detailed results of all matches

East Geelong Golf Club
Ph. (03)5229 3634
Fax. (03) 5224 2926