Banner

Table of Contents

 History Mens Events
History Women's Events....here

BRIEF HISTORYPAGEREF _Toc97352909 \h 2

Honour Boards. PAGEREF _Toc97352910 \h 5

Life Members. PAGEREF _Toc97352911 \h 5

Captains. PAGEREF _Toc97352912 \h 5

Presidents. PAGEREF _Toc97352913 \h 5

Club Champions. PAGEREF _Toc97352914 \h 8

‘B’ Division Champion. PAGEREF _Toc97352915 \h 2

‘C’ Division Champion. PAGEREF _Toc97352916 \h 2

'D' Division Champion

Junior Champion. PAGEREF _Toc97352917 \h 2

Quarterly Medals. PAGEREF _Toc97352918 \h 2

Hole in One. PAGEREF _Toc97352919 \h 6

Matchplay Champion. PAGEREF _Toc97352920 \h 8

Neil “Noddy” Slee Memorial PAGEREF _Toc97352921 \h 9

R. L. Clement Memorial Ambrose. PAGEREF _Toc97352922 \h 10

TROPHIES. PAGEREF _Toc97352923 \h 11

F. W. Walker Perpetual Cup. PAGEREF _Toc97352924 \h 11

Hilton Wallace Cup. PAGEREF _Toc97352925 \h 13

R. D. Reid Perpetual Cup. PAGEREF _Toc97352926 \h 15

Colin Campbell Trophy  (Froth Blowers) PAGEREF _Toc97352927 \h 17

Scot's Cup.PAGEREF _Toc97352928 \h 19

Keith Olney Cup. PAGEREF _Toc97352929 \h 21

Summer Cup. PAGEREF _Toc97352930 \h 24

J.M. & M. W. Kroger Perpetual Trophy. PAGEREF _Toc97352931 \h 25

D. S. M. Horne Trophy. PAGEREF _Toc97352932 \h 27

President's Team vs Captain's Team. PAGEREF _Toc97352933 \h 28

P. H. Ward Memorial Salver PAGEREF _Toc97352934 \h 30

2/24 Battalion Servicemen's Silver Salver PAGEREF _Toc97352935 \h 32

President's Trophy.PAGEREF _Toc97352936 \h 33

Norm Sechtig Memorial Trophy. PAGEREF _Toc97352937 \h 34

Annual Open Championship Cup.PAGEREF _Toc97352938 \h 35

Stan Booley Memorial Salver PAGEREF _Toc97352939 \h 36


Brief History

 The following is extracted from "East Geelong Golf Club – History – 1923 – 1973"

 Meeting called "for the purpose of forming a golf club", Monday, July 16th, 1923

Present were Messrs. Hill (Chair), J. L. Gibson, Edgar, Murray, Bossence, Walker, Errey, Wilkin, Casey, Vigar, Dr. Wallace, Sgt. O'Donnell, Mrs. Gibson, Mrs. and Miss Redmond. A club was formed under the title "East Geelong Golf Club", subscriptions were set at one guinea ($2.10) for men and half a guinea ($1.05) for women. Office bearers were elected and the meeting closed "with the understanding that the new links would be available for play on Saturday afternoon, July 21st."

Club equipment consisted of a hand mower, a wheelbarrow and a few hand tools.

Within 10 days of formal proposal membership closed at 180.

Official Opening set for August 18th, 1923

Relief available under two local rules

1.      If dung or stones on the fairway within one club's length interfere with the ball, the ball may be dropped not nearer the hole to the satisfaction of the opponent.

2.      If a ball lodges in boxthorn, it may be dropped within two club lengths behind it without penalty. (No dropping to the side in those days, you still had to play over the obstacle)

Extract from Geelong Advertiser, August 20th, 1923

"… The club was fortunate in its selection of Saturday for the opening day, as the weather was ideal for the event and there was a large attendance of members and visitors, including parliamentarians, clergymen, medicos, school teachers and even the police. With such a representative gathering and a mixed foursomes match arranged, the celebration of the event evoked a considerable amount of interest. The president, Mr. J. F. Hill, donated the prizes of mashies and putting sticks for the winners… The official opening  was performed by Mr. W. Brownbill, M.L.A., assisted by Mr. E. Morley, M.L.A. They did not make a very favourable impression by their strokes, but what they lacked in golfing skills was counterbalanced by the humour they employed in performing their duties."

Minister for Lands granted a 10 year lease from Oct 1st, 1923 conditional that the club had to arrange new sub-leases with the three former tenants, assuring continuation of their grazing rights.

First Annual General Meeting April 1924.

First Life membership, Mr. James F. Hill

Endorsed first increase in subscriptions to 2 for men and 1-10 for women

Clubhouse estimates 210-10-0

Playing preference given to men on Saturdays, and to ladies on Wednesdays.

1924 – Clubhouse built

Club affiliated with V.G.A. and adopted maroon and navy blue as its colours.

After 1926 the course was no longer used for grazing, though some cattle were run privately in a fenced off area known as the "bull paddock" in the rough corner near the present 5th tee.

Electric light installed 1933, and on September 11th 1933, the first committee meeting was held in the clubhouse.

1928 the ladies' committee made a formal complaint about members "playing in shirt sleeves", and some time later the greens committee was able to draw attention of the ladies to "damage caused to the greens by high-heeled shoes." The special provision of Saturday play for business girls dates from this period.

Inter-club games first played against Torquay in 1925, and expanded to include Queenscliff, Bannockburn, Winchelsea and Geelong.

The club was first represented in the Vincent Cup played at Barwon Heads in 1931, and three years later won the Colin Campbell Cup at Bell Park.

Vincent Cup sidelines,

East Geelong Golf Club won the inaugural event at Barwon Heads in 1931, then again in 1957 with the team of E. Earney, L. Kelly, H. Rainford, & K. Deans.

In 2000 & 2001 East Geelong Golf Club won with the same team consisting of,
Pat Lee, Laurie Dunne, Robert Ryan and John Rowe

In April 1926, Harold Power after thirteen years as assistant professional at Geelong Golf Club, was appointed professional, a position he held for thirty years. His remuneration was sixpence commission out of each green fee (2/-) collected.

The eleventh annual meeting in 1934 changed the club colours to navy blue and gold, and adopted the club badge of crossed golf sticks and the letters E.G.G.C.

By the end of 1935 mowing equipment completely mechanized.

1936 saw the economic situation improving, and membership exceeded 200.

1936 saw a quote from Morcom & Son for course construction. A tender of 248 for the work was ultimately accepted.

War years – the grim reality of the times was bought close to the club when L. J. K. Olney, who had been a popular committee man for seven years prior to his enlistment, was killed in action on 29-5-1943. The Olney Cup is his memorial.

March 1947, Captain M. W. Kroger proposed purchase of land at Curlewis at a special meeting 131 members present voted unanimously in favour and the deal was put through at 3,130-1-0.

In June 1955 Miss Jean Donald and Mrs. Joan Fisher played an exhibition match on the course. In September 1957, Gary Player and Bruce Crampton did likewise (for a fee of 50) and two years later Norman Von Nida conducted a clinic.

On July 5th, 1956 the Lands Department offered a 21 year lease.

January 1961, a sub-committee formed to investigate clubhouse alterations in respect of an application for a liquor license.

April 28th, 1962 the new clubhouse was opened by His Worship the Mayor of Geelong, Cr. R. McAllister. (In the absence of contrary evidence, it can be assumed that the bar was opened also.) Philip Henry Ward began duty as steward, a position he filled for eight years.

March 1st, 1965 Mr. D. S. M. Horne appointed as manager.20th October 1969 a proposal to establish a completely new club was approved by a special meeting, and finally on 29th October, 1970 the Curlewis Golf Club was established.

The end of 1969 the Kroger brothers, M. W. and J. M. retired from official positions. Between them they had notched up seventy-five years of service to the club.

Life Members

Captains

Presidents

  J. Hill
  G. B. Humble
Mrs E. J. Heyward
  R. A. Webb Snr
  M. W. Kroger
  J. M. Kroger
Mrs J. O. Wallace
  J. W. Stubbs
  J. H. Donaldson
  H. Rainford
  J. F. Hill
  A. Meiklejohn
  J. Rabbas
  H. A. Price
  N. A. Nimon
  A. Adamson
  S. W. P. Booley
Mrs H. R. Sweetten
  D. S. M. Horne
  C. J. Nicholson
  K. L. Lambourn
Mrs D. J. Long
  C. H. Bennett
  V. Nivarovich
  L.  Dunne
more Heather  Dean
  Ian Jarvis
more John McCabe
more Robert Ryan
more Geoff Nash
more Kath Dellar
  Daryl Stacey
  Greg Bennett
1924-1927 P. J. O'Donnell
1928-1929 S. N. Wood
1930   J. B. Scott
1931-1936 J. E. Heyward
1937-1938 J. M. Kroger
1939-1948 M. W. Kroger
1949-1956 R. A. Webb
1957   E. G. Mallett
1958-1969 J. H. Donaldson
1970-1971 A. Adamson
1972   H. A. Price
1973-1975 N. A. Nimon
1976-1978 J. Rabbas
1979-1980 J. D. Ford
1981-1983 G. Taylor
1984-1986 J. Lawson
1987-1989 I. C. Jarvis
1990-1992 R. J. Ryan
1993   I. C. Jarvis
1994-1997 E. S. Anderson
1998-2000 P. G. Lee
2001- 2010 G. C. Bennett
2011 -  R. M. Hadden
1923     J. Hill
1924 - 1930 G. B. Humble
1931     A. J. Johnson
1932 - 1934 R. D. Reid
1935 - 1948 R. A. Webb
1949 - 1958 M. W. Kroger
1959 - 1969 J. W. Stubbs
1970 - 1972 N. A. Nimon
1973 - 1979 H. A. Price
1980 - 1981 D. S. M. Horne
1982 - 1986 J. D. Ford
1987 - 1989 W. L. Hadden
1990 - 1993 C. H. Bennett
1994 - 1997 K. Lambourn
1998   E. S. Anderson
1999 - 2000 F. R. Sedgman
2001   P. G. Lee
2002   E. S. Anderson
2003  2007 J. Simpson
2007 - 2011 Ian Jarvis
2012 - 2013 Rob Ryan
2013 -  Greg Bennett
     Stewart Madden

 

Club Champions

 Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board. 

1924- 1925 P. J. O'Donnell
1925- 1926 A. Tong
1926- 1927 J. B. Scott
1927- 1928 P. J. O'Donnell
1928- 1929 P. J. O'Donnell
1929- 1930 J. F. Wilks
1930- 1931 J. F. Wilks
1931- 1932 A. J. Johnson
1932- 1933 J. Toner
1933- 1934 M. W. Kroger
1934- 1935 J. Toner
1935- 1936 M. W. Kroger
1936- 1937 M. W. Kroger
1937- 1938 M. W. Kroger
1938- 1939 M. W. Kroger
1939- 1940 M. W. Kroger
      
1946- 1947 J. Toner
1947- 1948 F. J. Dunn
1948- 1949 M. W. Kroger
1949- 1950 J. Toner
1950- 1951 A. B. Sanderson
1951- 1952 J. Toner
1952- 1953 J. Anderson
1953- 1954 J. Anderson
1954- 1955 J. Toner
1955- 1956 J. Anderson
1956- 1957 N. Sechtig
1957- 1958 J. Anderson
1958- 1959 N. Sechtig
1959- 1960 J. Anderson
1960- 1961 G. K. Kroger
1961- 1962 J. Anderson
1962- 1963 G. K. Kroger
1963- 1964 J. F. Anderson
1964- 1965 G. K. Kroger
1965- 1966 G. K. Kroger
1966- 1967 J. F. Anderson
1967- 1968 G. K. Kroger
1968- 1969 G. K. Kroger
1969- 1970 G. K. Kroger
1970- 1971 G. K. Kroger
1971- 1972 N. Drayton
1972- 1973 J. N. McCabe
1973- 1974 B. Dawson
1974- 1975 V. Nivarovich
1975- 1976 B. Dawson
1976- 1977 N. Drayton
1977- 1978 N. Drayton
1978- 1979 J. N. McCabe
1979- 1980 N. Drayton
1980- 1981 V. Nivarovich
1981- 1982 N. Drayton
1982- 1983 B. Dawson
1983- 1984 V. Nivarovich
1984- 1985 V. Nivarovich
   1985 V. Nivarovich
   1986 V. Nivarovich
   1987 V. Nivarovich
   1988 V. Nivarovich
   1989 B. Dawson
   1990 G. Whittakers
   1991 S. Symons
   1992 S. Symons
   1993 S. Symons
   1994 S. Symons
   1995 S. Symons
   1996 S. Symons
   1997 V. Nivarovich
   1998 N. Tayler
   1999 T. Sexton
   2000 N. Tayler
   2001 N. Tayler
   2002 B. Dunn
   2003 B. Dunn
   2004 B. Dunn
   2005 B. Dunn
   2006 B. Dunn
   2007 J. Crabbe
   2008 S. Symons
   2009 S. Symons
   2010 D. Lawson
   2011 B. Dunn
   2012 Stephen Symons
   2013 Kevin Henderson
   2014 Stephen Symons
   2015 Luke McKee
   2016 Nik Tayler
   2017 Paul Macdonald
 

 ‘B’ Division Champion

 This event is run in conjunction with the Club Championship and this event was first played for in 1985.

 Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board.

1985 C. H. Bennett
1986 R. Baer
1987 R. Scopaz
1988 M. Knight
1989 P. Brushfield
1990 K. Cole
1991 B. Forssman
1992 R. Scopaz
1993 A. Gibbs
1994 B. Dunn
1995 A. Graham
1996 J. Rowe
1997 P. Thompson
1998 J. Rowe
1999 A. Baker
2000 A. Baker
2001 A. Baker
2002 J. Reid
2003 E. Anderson
2004 P. Evans
2005 C. Hart
2006 P. Lee
2007 S. Mongelli
2008 M. Kennedy
2009 S. Hutchins
2010 C. Northwood
2011 A. Rizun
2012 Frank Ryan
2013 Stan Kotwic
2014 Colin Northwood
2015 Alex Rizun
2016 Colin Northwood

 

‘C’ Division Champion

This event is run in conjunction with the Club Championship and this event was first played for in 1985.

Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board.

1985 A. Johnson
1986 G. Attrill
1987 G. Madden
1988 W. Hadden
1989 H. Wright
1990 I. Carr
1991 A. Nivarovich
1992 I. Carr
1993 A. Dwyer
1994 J. Kelly
1995 J. Miller
1996 G. Brown
1997 B. Hadden
1998 G. Lamont
1999 P. Johnson
2000 C. Lyons
2001 G. Nash
2002 G. Kennedy
2003 J. Simpson
2004 G. Smith
2005 J. Saunders
2006 R. Drew
2007 N. Stalio
2008 K. Foster
2009 R. Wylie
2010 M. Elliot
2011 N. Maxwell
2012 Grant Elliot
2013 Glenn Zutt
2014 Edgar Woodhams
2015 Ronald Drew
2016 Brent Stanley

'D' Division Champion

This event is run in conjunction with the Club Championship and this event was first played for in 2013

Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board

2013 Brian Osborne
2014 Russell Finn
2015 Alan Cromer
2016 Bill Vandenberg

 

 Junior Champion

 Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board.

1977-1978 A. G. Drew
1978-1979 A. G. Drew
1979-1980 A. G. Drew
1980-1981 A. G. Drew
1981-1982 R. N. Gellately
1982-1983 G. I. Anderson
1983-1984 A. R. Baker
1984-1985 R. J. Coleman
  1985 R. J. Coleman
  1986 S. Symons
  1987 P. Macdonald
  1988 S. Symons
  1989 S. Symons
  1990 S. Symons
  1991 S. Symons
  1992 N. Tayler
  1993 N. Tayler
  1994 N. Tayler
  1995 N. Tayler
  1996 N. Tayler
  1997 A. Dwyer
  1998 B. Dunn
  1999 B. Dunn
  2000 B. Smith
  2001 No Qualifiers
  2002 M. Kennedy
  2003 A. Bezlagic
  2004 R. Sealey
  2005 L. Baldasso
  2006 L. Drady
   2007 L. Page
   2008  
   2009 Christopher Chapman
   2010 Christopher Chapman
   2011 Christopher Chapman
   2012 Not contested
   2013 Connor Schmidtke
   2014 Mitchell Crabbe
   2015 Not contested
   2016 Not contested

 

Quarterly Medals

 Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board 

1960 R. Davies 87 - 17 - 70
  K. Smith 89 - 22 - 67
  D. Long 92 - 24 - 68
     
1961 D. McCracken 82 - 18 - 64
  F. Arkell 86 - 24 - 62
  F. J. Dunn 76 - 8 - 68
  J. L. Coyle 91 - 24 - 67
     
1962 L. Hardiman 89 - 18 - 71
  J. Blair 80 - 17 - 63
  R. Luttrel 75 - 12 - 63
  J. Astall 87 - 24 - 63
     
1963 J. Sweetten 87 - 23 - 64
  H. H. Reimers 91 - 24 - 67
  W. Swallow 91 - 21 - 70
  J. Sweetten 88 - 22 - 66
     
1964 N. McDonald 80 - 14 - 66
  J. Kearney 84 - 22 - 62
  B. K. Smith 85 - 17 - 66
  J. Uttleymoore Jnr 72 - 8 - 64
     
1965 J. Kent 86 - 23 - 63
  K. Morgan 90 - 22 - 68
  J. Maynard 86 - 24 - 62
  I. Patterson 80 - 13 - 67
     
1966 J. Hunter 81 - 19 - 62
  J. Pender 78 - 13 - 65
  F. Fowler 80 - 14 - 66
  G. E. Madden 78 - 10 - 68
     
1967 A. Magher 75 - 8 - 67
  R. Hager 82 - 14 - 68
  J. Williamson 7 Up
  J. Carroll 91 - 24 - 67
     
1968 P. R. Miller 40 Pts
  D. Morgan 88 - 23 - 65
  B. Lord 2 Up
  E. H. Sapwell 83 - 16 - 67
     
1969 F. Dunn 42 Pts
  J. Cations 82 - 17 - 65
  W. Denmead 1 Up 
  W. R. Perry 84 - 21 - 63
     
1970 F. Higgins 42 Pts
  B. Lane 2 Up
  B. Lane 77 - 13 - 64
  I. Collings 76 - 13 - 63
     
1971 A. Graham 41 Pts
  N. Clifford 3 Up
  R. Bowman 80 - 17 - 63
  B. Dawson 42 Pts
     
1972 R. Morgan 81 - 20 - 61
  V. Vaughan 3 Up
  R. Muller 81 - 16 - 65
  P. Lord 83 - 21 - 63
     
1973 R. Davis 86 - 24 - 62
  V. Niewiarowicz 7 Up
  K. Pritchard 76 - 14 - 62
  G. Price 42 Pts
     
1974 J. R. Chasser 2 Up
  J. C. Johnson 76 - 13 - 63
  L. J. Purcell 44 Pts
  V. Nivarovich 5 Up
     
1975 J. Kent 5 Up
  R. Lakey 94 - 30 - 64
  V. Nivarovich 41 Pts
  B. Stephenson 89 - 32 - 57
     
1976 F. Higgins 7 Up
  D. Jeremiah 5 Up
  M. Gladman 78 - 15 - 63
  D. Cameron 81 - 25 - 56
     
1977 L. Beckley 9 Up
  R. Bowman 3 Up
  V. Nivarovich 41 Pts
  T. W. Heselwood 87 - 25 - 62
     
1978 R. L. Clement 6 Up
  R. Hager 1 Down
  V. Nivarovich 43 Pts
  P. Wiffen 87 - 27 - 60
     
1979 D. Jerram 43 Pts
  N. A. Nimon 9 Up
  D. G. McKinlay 41 Pts
  G. T. Allison 85 - 23 - 62
     
1980 C. C. Rowe 42 Pts
  B. G. Daniel 12 Up
  E. J. Greagen Jnr 46 Pts
  H. R. Sweetten 83 - 19 - 64
     
1981 B. J. Hall 45 Pts
  A. F. Pye 8 Up
  J. Rabbas 38 Pts
  C. H. Bennett 83 - 19 - 64
     
1982 F. I. Coomber 90 - 27 - 63
  R. W. Stokley 6 Up
  S. Szabo 44 Pts
  D. G. McKinlay 75 - 11 - 63
     
1983 J. N. G. Thomson 83 - 25 - 58
  J. W. Lowndes 8 Up
  D. G. McKinlay 44 Pts
  R. Hargreaves 84 - 21 - 63
     
1984 J. P. Miller 80 - 15 - 65
  L. M. Kelly 7 Up
  C. H. Bennett 39 Pts
  M. Manzutto 83 - 22 - 61
     
1985 A. G. Graham 76 - 12 - 64
  C. J. Nicholson 86 - 19 - 67
  J. Saunders 88 - 21 - 67
  A. J. Gibbs 77 - 13 - 64
     
1986 T. Carracher 83 - 20 - 63
  S. Boseley 88 - 22 - 66
  J. Saunders 46 Pts
  L. Hooper 7 Up
     
1987 V. Mahoney 86 - 24 - 62
  R. Hargreaves 6 Up
  H. Jerram 40 Pts
  T. Carracher 9 Up
     
1988 I. MacDonald 75 - 15 - 60
  D. Turner 6 Up
  G. Ryan 84 - 15 - 69
  I. Jarvis 43 Pts
     
1989 K. Lambourn 85 - 19 - 66
  R. Goodwin 84 - 15 - 69
  C. Boseley 90 - 26 - 64
  J. Saunders 5 Up
     
1990 C. H. Bennett 43 Pts
  R. Scopaz 8 Up
  R. Morris 88 - 26 - 62
  L. F. Johnson 83 - 19 - 64
     
1991 R. Bensted 44 Pts
  P. Lee 6 Up
  R. Scopaz 82 - 13 - 69
  R. Lochrie 86 - 20 - 66
     
1992 R. Dalton 42 Pts
  E. Charlton 75 - 14 - 61
  Jan Wasik 3 Up
  A. Nivarovich 79 - 14 - 65
     
1993 B. Johnstone 46 Pts
  I. MacDonald 80 - 14 - 66
  N. Haby 91 - 25 - 66
  I. Carr 75 - 17 - 58
     
1994 J. Simpson 38 Pts
  E. Young 91 - 27 - 64
  R. C. Wright 84 - 15 - 69
  F. Ryan 83 - 15 - 70
     
1995 S. Mongelli 41 pts
  S. Greaves 94 - 27 - 67
  P. Gibson 85 - 15 - 70
  T. Sexton 92 - 25 - 67
     
1996 R. Scopaz 41 Pts
  T. Haberman 90 - 27 - 63
  J. Rowe 85 - 16 - 69
  T. Davis 82 - 16 - 66
     
1997 R. Meesen 49 Pts
  S. Bowman 80 - 18 - 62
  J. Manning 78 - 12 - 66
  R. Eslick 92 - 26 - 66
     
1998 R. Haberman 41 Pts
  A. Gibbs 5 Up
  R. Haberman 82 - 15 - 67
  G. Allison 41 Pts
     
1999 K. MacColl 5 Up
  R. Hadden 6 Up
  R. Ryan 72 - 7 - 65
  D. J. Little 43 Pts
     
2000 R. Scarcella 4 Up
  B. Smith 78 - 19 - 59
  B. Dunn 41 Pts
  D. J. Little 2 Up
     
2001 A. Cromer 86 - 21 - 65
  R. Troeth 40 Pts
  C. Warwick 7 Up
  G. Kennedy 91 - 24 - 67
     
2002 J. Kent 43 Pts
  R. Guille 8 Up
  S. Maccora 91 - 21 - 70
  I. Coomber 47 Pts
     
2003 R. Sculley 8 Up
  B. Lever 91 - 27 - 64
  S. Sweetten 42 Pts
  S. Sweetten 5 Up
     
2004 S. Maccora 78 - 15 - 63
  R. Sealey 45 Pts
  S. Lastavec   2 Up
  A. McLeod 75 - 12 - 63
     
2005 O. Merryfull 46 Pts
  G. Birdsey 8 Up
  P. Lee 79 - 13 - 66
  S. Madden 43 Pts
     
2006 S. Sanderson 9 up
  S. Maccora 82- 16- 66
  C. Rhodes 44 pts
  C. Northwood 5 up
     
2007 B. Osbourne 82- 19- 63
  R. Scarcella 44 pts
  R. Mels 6 up
  B Farrar 77- 10- 67
     
2008 D. Cornell 45 pts
  B. Haberman 4 up
  D. Hamilton 88- 2- 63
  R. Mels 43 pts
     
2009 C. Northwood 6 up
  R. Hyben 79- 16- 63
  K. Ryan 42 pts
  R. Butcher 5 up
     
2010 R. Law 75- 15- 60
  G. Donachie 44 pts
  S. Mongelli 2 up
  S. Maccora 80- 16- 64
     
2011 R. Finn 41 pts
  B. Stanley 7 up
  A. Latter 74- 12- 62
  K. Nash 42 pts
     
2012 Robert Hargreaves 4 up
  Craig Shearer 75- 14- 61
  John Spence 39 pts
  Stan Maccora 5 up
     
2013 Benjamin Vale 88- 30- 58
  Paul MacDonald 40 points
  Robert Law 7 up
  Eddy Manczak 80- 16- 64
     
2014 David Whyte 44 points
  Denis Tomlins 6 up
  Chris Maloney 90- 20- 70
  John Saunders 43 points
     
2015 Ronald Lovelock 8 up
  Graeme King 86-25-61
  Phil Ruggles 40 points
  Brian Osborne 7 up
     
2016 Mark Brunt 75-11- 64
  Gary Ryan 40 points
  Adrian Saltalmacchia 3 up
  Brian Osborne 7 up

Hole in One
 

02/02/1973 N. Haby 4th
11/02/1973 L. Hooper 8th
22/12/1973 D. Dellar 17th
09/02/1974 G. McMahon 17th
25/05/1974 M. Oswin 17th
26/01/1975 M. Manzutto 17th
17/01/1976 B. Olsen 17th
29/04/1976 L. McKenzie 8th
17/07/1976 V. Nivarovich 13th
16/08/1977 C. Hovey 8th
29/11/1977 R. Stuchberry 4th
24/01/1978 F. Martin 17th
01/07/1978 G. W. Smith 8th
21/06/1979 L. R. Pashley 17th
28/08/1979 A. J. Jackman 17th
01/12/1979 P. A. Cranny 4th
17/05/1980 R. W. Seaton 4th
12/07/1980 B. Dawson 13th
23/12/1980 V. J. Mahoney 17th
02/02/1982 S. F. Pedersen 8th
30/05/1982 G. G. Benci 17th
15/06/1982 J. J. Miller 17th
17/07/1982 B. C. Carlson 17th
17/07/1982 R. M. Clement 17th
20/07/1982 J. E. Kitchen 17th
07/08/1982 B. Dawson 13th
26/02/1983 L. A. Connelly 8th
13/03/1983 W. M. Davis 17th
30/08/1983 R. M. Clement 17th
01/10/1983 E. J. Tuohill 17th
27/07/1985 J. Saunders 17th
24/09/1985 S. Wilkinson 17th
29/09/1985 J. F. Higgins 17th
28/12/1985 A. J. Featherston 8th
22/02/1986 S. J. W. Symons 8th
01/04/1986 V. Vaughan 4th
22/11/1986 J. Coutts 17th
22/01/1987 L. Williams 4th
28/03/1987 C. J. Nicholson 17th
26/11/1987 K. Cole 8th
19/01/1988 W. A. Hall 8th
20/02/1988 G. C. Bennett 4th
29/07/1990 R. Ryan 4th
06/10/1990 W. A. Hall 4th
20/10/1990 G. Allison 8th
28/02/1991 A. Bliss 4th
02/03/1991 R. Hadden 17th
05/03/1991 K. F. Kelly 8th
04/05/1991 P. Johnson 4th
14/05/1991 A. Gibbs 8th
14/09/1991 T. Miller 8th
28/09/1991 W. Hadland 8th
12/10/1991 B. Hargreaves 17th
14/12/1991 D. King 13th
22/02/1992 L. Hooper 8th
06/07/1993 L. Beckley 17th
24/07/1993 N. Slee 8th
28/08/1993 M. O'Shannessy 8th
30/10/1993 J. Mitchell 8th
01/03/1994 P. MacColl 4th
23/08/1994 J. Simpson 8th
17/11/1994 J. O'Shannessy 8th
02/04/1996 J. Wedding 4th
05/03/1996 L. Hooper 8th
10/08/1996 T. Davis 8th
11/03/1997 R. Muller 17th
23/05/1998 J. Piccirilli 17th
06/02/1999 D. Aylmer 8th
27/02/1999 J. Johnson 8th
06/03/1999 T. Miller 8th
17/07/1999 J. Reid 8th
07/11/1999 D. Turner 4th
20/11/2000 R. Chapman 8th
08/10/2000 J. Rowe 17th
11/11/2000 N. Tayler 4th
13/02/2001 G. T. Kemp 8th
07/07/2001 P.Evans 17th
10/11/2001 R. Hadden 18th (Temp)
11/12/2001 G. Hardiman 18th (Temp)
09/04/2002 T. Bentley 8th
15/03/2003 L. Walters 8th
22/07/2003 B. Harding 8th
16/12/2003 P. Evans 17th
08/06/2004 T. Rodgers 17th
18/06/2005 B. Hall 13th
25/06/2005 T. Stewart 8th
13/07/2005 Z. Dula 8th
13/08/2005 A. Latter 8th
19/09/2005 V. Nivarovich 8th
18/10/2005 E. Charlton 8th
20/12/2005 C. H. Bennett 13th
14/1/2006 V. Nivarovich 3rd
7/03/06 K. Meaney 4th
21/03/06 S. Jennings 8th
16/6/06 R. Hadden 13th
8/07/06 V. Nivarovich 4th
14/10/06 G. Nash 8th
13/12/06 J. Spence 4th
3/03/07 R. Gooey 8th
10/03/07 V. Nivarovich 17th
26/02/08 I. Pentland 8th
10/05/08 G. Donachie 4th
10/03/09 P. Evans 8th
10/04/09 N. Cockson 13th
20/06/09 J. Rhodes 17th
18/07/09 M. Brunt 17th
25/07/09 J. Spence 17th
12/09/09 G. King 12th
29/02/10 D. Aylmer 12th
3/04/10 R. Lovelock 13th
10/04/10 J. Young 8th
24/07/10 J. Spence 13th
21/12/10 J. Harper 8th
22/02/11 J. Harper 17th
29/03/11 J. Sizeland 13th
19/04/11 J. Brain 17th
27/08/11 N. Maxwell 12th
6/09/11 G. Bell 13th
29/10/11 S. Seear 17th
22/11/11 J. Harper 8th
10/1/12 Eric Nicholls 8th
24/3/12 Alexander Rizun 8th
3/07/12 Daryl Aylmer 12th
4/08/12 Ron Kozak 13th
25/08/12 Paul MacDonald 8th
29/09/12 Warren Furlong 13th
20/10/12 Eddy Manczak 17th
2/03/13 Paul MacDonald 8th
30/03/13 Chris Crabbe 17th
2/04/13 Tony Stewart 12th
4/06/13 John Brain 17th
2/11/13 Gary Stoate 8th
16/11/13 John McCabe 17th
31/12/13 Graham Cox 8th
19/4/2014 James O'Shannessy 8th
15/7/2014 Neville Stalio 17th
19/8/2014 Grant Elliot 8th
30/9/2014 Rob Law 17th
16/11/2014 Stewart Madden 17th
1/9/2015 Stan Maccora 17th
23/2/2016 Gavan Prendergast 17th
29/10/2016 Eddie Manczak 13th

 

Matchplay Champion

Winner receives an individual Trophy and Names on Honour Board.

1993I. Carr
1994R. Scopaz
1995B. Dunn
1996B. Dunn
1997J. McCabe
1998P. MacDonald
1999L. Dunne
2000W. Binder
2001K. Marin
2002S. Lastavec
2003R. Scarcella
2004P. Evans
2005R. Sealey
2006R. Sealey
2007 D. Riches
2008 P. Lee
2009 G. Cox
2010 K. Ryan
2011 J. De Carle
2012 Matthew Elliot
2013 Robert Hadden
2014 John De Carle
2015 Robert Hadden
2016 Stewart Madden

Neil “Noddy” Slee Memorial

 This event is in memory of Neil “Noddy” Slee, who was a long time member and keen golfer. Overcoming many hardships Noddy was always keen to get a round of golf in.

His family have donated this trophy and honour board.

The game is played as a Stableford Multiplier, and has been played preceeding the presentation night. 

1998G. Mays-V. Johnson81 Pts
1999I. Coomber-J. Wedding82 Pts
2000B. Tinkler-S. Lastavec91 Pts
2001V. Nivarovich-J. McCabe89 Pts
2002B. Dawson-R. Dalton95 Pts
2003B. Lever-J. Saunders93 Pts
2004B. Dawson-R. Dalton 
2005S. Mongelli -S. Sweetten101 Pts
2006R. Drew-J. Spence97 Pts
2007 C. Rhodes - S. Wilson 97 pts
2008 R. Guille - F. Clayson 82 pts
2009 B. Dunn - J. Crabbe 
2010 F. Ryan - K. Alford 85 pts c/b
2011 M. Knight - S. Symons 86 pts
2012 Harry Bennett - Terry Carracher  
2013 Russell Finn - Dennis Grant 85pts
2014 Stan Maccora - Neville Stalio 82 pts
2015 Ron Kozak - Gary Carter  
2016 Stewart Madden - Phil Cranny  

R. L. Clement Memorial Ambrose

R. L. (Roger) Clement was a former committee member, serving on the committee form 1970 to 1973. Roger took great pride in maintaining the gardens and other areas of the course.

On his passing the family donated a memorial board.

The committee decided that the Men's Ambrose Event of the Annual Tournament would be played as the R.L. Clement Memorial Ambrose.

1994R. RyanN. SleeP. O'Donnell T. Miller 647 7/8 56 1/8
1995W. HaddenP. ThompsonP. Kerber P. Cranny 594 7/8 54 1/8
1996R. DaltonR. StuchberryJ. McCabe B. Dawson 613 1/8 57 7/8
1997C. BellamyB. KellyR. Elliot S. Pratt 648 1/2 55 1/2
1998C. LyonsG. BennettB. Tinkler S. Lastavec 647 5/8 56 3/8
1999V. NivarovichB. DawsonA. Baker R. Dalton 593 1/4 55 3/4
2000D. PobjoyB. DunnP. Kennedy N. Tayler 603 7/8 56 1/8
2001R. DaltonD. LittleJ. McCabe V. Nivarovich 603 5/8 56 3/8
2002G. WaltersJ. GuyS. Henry W. McMahon 627 3/8 54 5/8
2003J. PiccirilliP. GorfineD. Hutchinson L. Roberts 61 3 3/4 54 1/4
2004B. Dunn R. Guille P. Kennedy J. Crabbe 58 2 7/8 55 1/8
2005T. RodgersS. MaccoraR. Hadden N. Stalio 669 7/8 56 1/8
2006 R. Hadden T. Rodgers S. Maccora N. Stalio 61 9 3/4 53 1/4
2007 A. Bushell J. Sizeland R. Lovelock K. Nash 67 10 5/8- 56 3/8
2008 J. Guy R. Guille W. McMahon R. Frisk 60 8 1/8 51 7/8
2009 K. Alford T. Sexton S. Trickey J. Crabbe 55 2 53
2010 K. Alford T. Sexton S. Trickey J. Crabbe 54 1 5/8 52 3/8
2011 L. Evans J. Smigowski D. Iisley G. Bell 63 8 5/8 54 3/8
2012 Simon Trickey Jeff Crabbe Keith Alford Kevin Henderson      
2013 Chris Maloney Sean Maloney Graeme Cox Nathan Warner 64 9 1/8 54 7/8

Trophies

 F. W. Walker Perpetual Cup

 This Cup was donated in 1930 by F. W. (Fred) Walker a prominent Jeweler in Geelong.

The event is played as best Nett Aggregate of 3 nominated Stroke rounds, ties to be decided on countback on Round 3.

Winner receives an individual Trophy and Names on Perpetual Trophy.

1930J. F. Wilks
1931E. J. Heyward
1932J. Toner
1933R. A. Webb
1934J. Toner
1935J. T. O'Lochlen
 R. R. McGie
1936H. S. O'Mahoney
1937J. B. Woods
1938J. A. Barr
1939J. B. Woods
1940D. Shaw
1941H. E. Nicol
  
1946J. B. Woods
1947P. G. Ashworth
1948M. Craven
1949C. J. Robertson
1950H. E. Jeffreys
1951H. A. Thomson
1952M. Craven
1953S. F. Nelson
1954A. W. Punshon
1955E. Haegich
1956A. W. Punshon
1957A. M. Wood
1958M. Boseley
1959H. Mills
1960K. Smith